Uncategorized
Yayınlanan

Projeksiyon Perdesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Işık Geçirgenliği

Perdenin öncelikle ışık geçirmeyen bir kumaştan üretilmiş olması gerekir. Ön yüzeyinin de ışık yansıtma özelliği olan bir malzeme ile kaplanmış olması gerekir. Bu kaplamalar arasında en iyisi optik kaplamadır. Genellikle titanyum, dioksit ve gümüş materyaller kullanılarak optik kaplamalar yapılır.

Arka Yüzey

Arka bölümü ise siyah olmalıdır. Çünkü projeksiyon perdesinden en iyi görüntüyü alabilmek için ışığı geçirmemesi gerekir. Bu amaçla arka bölümü siyah olan perdeler daha kaliteli bir şekilde görüntüyü yansıtabilir.

Renk Seçimi

Projeksiyon perdelerinin ön yüzeyi iki farklı renkte olabilir. Bunlar mat beyaz ve açık gri renklerdir. Aydınlık ortamda en iyi görüntü yansıtma verimliliğini mat beyaz projeksiyon perdeleri sunar. Karanlık ortamda ise görüntü yansıtma kalitesi bakımından açık gri perdeler daha iyidir. Bu noktada birbirlerine bir üstünlükleri olmadığından hangi ortamda kullanılacağına bağlı olarak seçim yapılabilir.

Gain oranı

Projeksiyon perdelerinin ışığı geri yansıtabilme oranı gain olarak ölçülür. Tercih edilen projeksiyon perdesinin ışığı absorbe etmemesi için gain oranının 1,0 ila 2,5 arasında olmasına dikkat edilmelidir. Bu aralık dışında kalan gain oranları özellikle yüksek kontrast sunan projeksiyon cihazları ile birlikte beklentileri karşılayabilecek bir performans sunamayabilir.

Kenar Şeritler

Projeksiyon tarafından yansıtılan görüntüye beynin tamamen odaklanabilmesi için kenar çerçevenin şeritli olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Şeritler algının tamamen perde çerçevesinde kalmasını sağlar ve bu sayede dikkat dağınıklığı ya da perdeye bakarken civardaki nesnelere gözün takılması gibi sorunlar minimum seviyeye çekilir.

Kendini Toplama

Seçilen projeksiyon perdesinin otomatik toplama özelliği de olmalıdır. Elle toplanan perdelerde hemen olmasa da zamanla deformasyon meydana gelebilir. Bu sorunu önlemek için motorlu yani kendini toplama fonksiyonuna sahip olan bir projeksiyon perdesinin tercih edilmesi gerekir.

Sohbete katılın

ALIŞVERİŞ ÇANTASI 0

SON GÖRÜNTÜLENEN 0

Listede ürün yok.

İstek listesi

Oturum

Bir hesap oluştur

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve [gizlilik_politikamızda] açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Şifre Kurtarma

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

×